Karantinadayken Network Oluşturmaya Nasıl Devam Edilir?

Bir dostunuzla veya iş arkadaşınızla öğle yemeğine çıkmak veya bir kahve içmek çok yakın zamanda mümkün olmayacak. Ancak kendi kendimizi izole etmenin toplumsal izolasyon anlamına gelmesi gerekmiyor. Aslında hepimiz aynı durumda olduğumuz için çevrelerimizle bağlantı kurmanın ve network oluşturmanın daha fazla yolunu bulabiliriz.

“İçinizdeki Girişimci: Uzmanlığınızdan Para Kazanın, Birçok Gelir Akışı Yaratın Ve Gelişin (Entrepreneurial You: Monetize Your Expertise, Create Multiple Income Streams, and Thrive)” kitabının yazarı Dorie Clark “(Koronavirüs) saklanmak, profesyonel bağlantılarınızın solmasına veya kaybolmasına izin vermek için bir bahane değil.” diyor. “Network oluşturmak şu anda çok önemli. Ve kendi zihinsel esenliğiniz için bağlantıları sürdürmek de zorunlu.”

WOMEN Unlimited CEO’su ve “Relationships Matter”in yazarı Dr. Rosina Racioppi, ağ iletişiminin özellikle kadınlar için önemli olabileceğini söylüyor.

“Kadınlar genellikle bağımsız olmayı, işlerini kendi başlarına halletmeyi seviyor.” diyor. “Bu davranış biçimi, akademik olarak daha iyi performans göstermelerine ve bu konuda erkekleri sollamalarına olanak sağlıyor. Ancak başarılı olmalarını ve gelişmelerini sağlayan bu davranışlar, kurumsal ortamda her zaman aynı sonuçlara neden olmayabiliyor. Erkekler kurumsal ilişkilerini etkili bir şekilde kuruyor ve kadınlar, bu konuda erkek meslektaşlarının gerisinde kalabiliyor. Sonuç olarak, network oluşturmak için çaba göstermeleri gerekiyor.”

Racioppi “Mevcut ortam korkutucu; aynı zamanda rahat ve korunaklı alanımıza geri dönmek de çok kolay.” diyor. Bunu yapmak yerine; bu dört maddeyle network oluşturmayı öncelik haline getirebilirsiniz:

E-Posta Veya Bir Metin İle Başlayın

Clark, herkesin büyük olasılıkla evde olduğu bir zamanda sanal bağlantı kurmanın çok da mantıksız olmadığını söylüyor. “Hal hatır sormak için dostlarınıza ve iş arkadaşlarınıza kısa mesaj veya e-posta gönderin.” diyor. “Mevcut zaman, uzun zamandır konuşmadığınız insanlarla konuşmak için bile doğru ve yerinde bir zaman. İlk adımı atarsanız, mevcut durum hazır bir fırsata dönüşür.”

Clark “Herkes ‘check-in’ modunda, ve son zamanlardaki iletişim eksikliği hiç de garip değil.” diyor.

Networkünüzü Genişletmeyi Gerçekten İsteyin

Racioppi ”Başlangıçta; düşüncelerinizi onaylayacak, kim olduğunuz ve ne yaptığınızla ilgili sizi iyi hissettirecek insanlara ulaşmak doğal.” diyor ve ekliyor: “Rahatlatıcı olsa da faydalı değil. Size şu anda sadece kendinizi iyi hissetmenize neyin yardımcı olacağını söyleyecek biriyle konuşursanız, gelişemeyecek ve nasıl etkili olabileceğiniz konusunda daha geniş bir anlayış elde edemeyeceksiniz.”

Farklı insan gruplarına ulaşmak konusunda çok daha girişken olmak gerekiyor. Racioppi, farklı rollerdeki insanlarla konuşmanızı öneriyor. Kendi kuruluşunuzda, LinkedIn’de veya profesyonel bir dernekte olan veya bağlantıları olan kilit kişileri belirleyin. “Yapmanız gereken binlerce şeyin arasında, önemli şeyler üzerinde çalışmanıza yardımcı olabilecek insanları bulun.”

Racioppi “Kendinizi zorlayan engeller koyarak iyi tanımadığınız insanlara ulaşmaktan korkmayın.” diyerek devam ediyor. “’Hayır’ diyeceklerini varsaymayın. Şöyle diyebilirsiniz: ‘Böyle bir durumun ortasındayım ve uzmanlığınızın muhtemelen bana yardımcı olabileceğini düşündüm. Benimle konuşmak için biraz zaman ayırabilir misiniz?’ İsteğiniz hakkında net olun. İnsanların çoğu size bir şekilde yanıt vermek ve sizinle iletişim kurmak için zaman ayıracaktır.”

Clark, birçoğumuzun takviminde iptal ettiğimiz programlar yüzünden büyük boşlukların olduğunu söylüyor. “Bu da takvimimizde daha çok beyaz alan olduğu anlamına geliyor.” diyor. “Geçmişte, birçok insan network kurmadı çünkü bunun için zamanları yoktu. Şimdi ulaşmak ve yanıt almak için büyük bir şans var.”

Uzun Vadeli İlişkiler Kurmaya Odaklanın

Clark, network’ü genişletmeye çalışırken tavırlara dikkat edilmesi konusunda uyarıyor. “Çoğu eski arkadaşınız veya meslektaşınız sizden haber almak isterken, kullanıldıklarına dair bir izlenim oluştuğunda kesinlikle iyi hissetmez.” diyor. “5 ya da 10 yıldır konuşmadıysanız, şu şekilde konuşmaya başlamayın: ‘ Hey. Umarım iyisindir. Ah, bu arada işler durdu. Sende herhangi bir iş/potansiyel var mı?’ Bu çok fırsatçı bir yaklaşım ve duyan kişide kötü bir izlenim bırakacak.”

Krizin ne kadar süreceğini bilmiyoruz ve her gün başka bir gelişme yaşanıyor. Clark; hepimizin kısıtlamalara ayak uydurduğu şu dönemin agresif bir şekilde insanları arama zamanı olmadığını söylüyor.

“Bu, geri çekilme ve daha uzun vadeli ilişkiler kurma üzerine odaklanma zamanı.” diyor. “Düşünceli, anlayışlı bir insan olma zamanı. Zamanla kurulan bu tür ilişkiler her iki insana da fayda sağlayabilir.”

Samimi Olun

Racioppi “Teknoloji harika bir şey; ancak e-postalar, telefonla veya görüntülü sohbetle platformlarıyla konuşmanın yerini alamaz.” diyor. “E-postalar ve metinler yalnızca bilgi aktarımı için; ancak diyalog için iyi değil. Mümkün oldukça sohbet etmek için zaman yaratın ve o zamanlarda da meraklı olun.”

Racioppi, kendisinin de insanlara ulaşarak onlara, şu anda işlerine ve ana önceliklerine nasıl yaklaştıklarını sorduğunu söylüyor.

Ayrıca network oluşturma çalışmalarınıza sadece iş zamanında odaklanmanıza gerek yok. Clark, sanal da olsa bir ortamda bulunmak (check-in yapmak) ve sosyal olarak bağlantıda olmak için “happy hour” veya akşam yemeği düzenlemenizi öneriyor. Başkalarıyla bağlantı kurmak eğlenceli ve bu kişisel bakımınızın bir parçası olmalı.

Racioppi “Kriz zamanlarında, eldeki sorunları çözmek için genelde tam gaz hareket ederek başa çıkmaya çalışıyoruz; ancak kuvvet veren bağlantılar olabileceğini bildiğimiz insanları da tanımlamamız gerekiyor.” diyor. “İlerlemek için enerjiniz olmalı. Bu, başlangıçta tahmin ettiğimizden daha uzun bir yolculuk olacak. Etki yaratmaya, çevrenizdeki enerjiyi yeniden inşa etmeye ve yakıt ikmaline yardımcı olabilecek insanlara da odaklanın.

Etiketler