Çin’in Apple iPhone Yasağı Hızlanıyor

Bloomberg News’in Cuma günü konuyla ilgili bilgi sahibi kişilere dayandırdığı haberine göre, ülke genelinde daha fazla Çinli devlet kurumu ve devlet destekli şirket, çalışanlarından Apple iPhone’ları ve diğer yabancı cihazları işe getirmemelerini istedi.

Çin, on yılı aşkın bir süredir yabancı teknolojilere olan bağımlılığı azaltmanın yollarını arıyor, bankalar gibi devlete bağlı firmalardan yerel yazılımlara geçmelerini istiyor ve yerli yarı iletken çip üretimini teşvik ediyor.

Bloomberg News’in haberine göre, en az sekiz eyaletteki çok sayıda devlet firması ve devlet dairesi geçtiğimiz bir veya iki ay içinde çalışanlarına yerel markaları taşımaya başlamaları talimatını verdi.

Apple, Reuters’in yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Bloomberg News raporuna göre, Aralık ayında Zhejiang, Shandong, Liaoning ve dünyanın en büyük iPhone fabrikasına ev sahipliği yapan merkezi Hebei gibi eyaletlerdeki alt düzey şehirlerdeki küçük firmalar ve kurumlar kendi sözlü direktiflerini yayınladılar.

Reuters Eylül ayında en az üç bakanlık ve hükümet organındaki personele işyerinde iPhone kullanmamalarının söylendiğini haber yapmıştı.

Etiketler