Yöneticilerle Konuşurken Yapılan 5 Hata 

C-Suit liderlerle etkili iletişim kurmak biraz strateji gerektirebilir.

Yeni ekonomide işyeri kültürünün pek çok yönü değişirken, belirli bir uygulama herhangi bir kuruluşun işlevselliği için gerekli olmaya devam ediyor: iletişim. Bireysel çalışanların değerlerini ifade etmek ve kanıtlamak için mücadele ettikleri bir dönemde, üst düzey yöneticilerle nasıl iletişim kuracakları kariyer yörüngelerini belirlemeye yardımcı olacaktır. Ancak bu düzeyde iletişim kurmayı öğrenmek, mesleki gelişimin en incelikli ve zorlu yönlerinden biri olabilir. 

Basit ve anlaşılır bir süreç olsa da çoğu insan özenle hazırlanma fırsatını göz ardı etmektedir. Birkaç temel adımı takip etmek, etkili C-Suit iletişiminin gidişatını büyük ölçüde değiştirebilir. Bu beceride ustalaşmak, bir çalışanı, bir yöneticinin düşünceleri ve üretkenliği için güvenilir bir ortak olarak konumlandırır ve bu da söz konusu çalışandan iş birliği talep etme olasılığını artırır. Herkes gibi liderler de sevdikleri ve saygı duydukları kişilere doğru çekilir, organik fırsatlar ve terfiler için temel oluştururlar. Güçlü ve etkili iletişim, bu noktaya ulaşmak için harika bir yoldur.

Bunu daha da açarak pratik sonuçlarına bakalım. Bu noktada iletişim modelini anlamak önemlidir: Bilgiyi alıcının anlayacağı şekilde iletme sorumluluğunu taşıyan bir bilgi göndericisi vardır. İşte bireylerin bu bilgileri iletirken yaptıkları birkaç yaygın hata ve bu hatalara düşmekten nasıl kaçınılacağı:

Çok Fazla Detay Vermek

C-Suit yöneticiler genellikle kurumun alt kademelerindeki çalışanlarla aynı düzeyde ayrıntılarla uğraşmazlar ya da bunlara ihtiyaç duymazlar. Daha yüksek bir seviyede faaliyet gösterdikleri ve kurum genelindeki zorlukları gözlemledikleri için ayrıntılara derinlemesine inen her konuşma hızla raydan çıkacaktır. İletişimler üst düzey ve stratejik kalmalıdır. Ayrıntılar genellikle etkili kararlar almak için gereken ilgili verileri içerir, ancak daha geniş bağlamı anlama ve ilgisiz bilgileri filtreleme becerisi çalışanın omuzlarına düşer. 

Bu durumda yapılması gereken, yönetici gibi düşünmeye çalışmaktır. Nihayetinde onları bir karara yönlendirmek için konuya daha geniş bir açıdan bakmak gerekir. Evet, çalışan tüm ayrıntıların farkındadır ancak iletişimdeki rolü, temel unsurları hızlı ve kolay bir şekilde belirlemektir.

Güçlü Bir Duruştan veya Görüşten Yoksun Olmak

Çalışanın gereksiz ayrıntıları filtrelemeyi başardığını varsayalım. Artık her türlü uygun takip de dahil olmak üzere, iletilen bilgilerle ilgili ne yapılması gerektiği konusunda net fikirleri olmalıdır. 

Yöneticiler anlatıdaki inanç eksikliğini hemen hissedecek ve bu da çalışanın geçerlilik umudunu otomatik olarak ortadan kaldıracaktır. Ancak, çalışanın bilmediği daha büyük bir resim olabileceği ve yöneticinin mevcut bir görüşü etkileyebilecek bir bakış açısı sunabileceği ihtimalini göz ardı etmeyin. Fikrinizi güvenle belirtin ve gerekli desteği kısa ve öz bir şekilde sağlayın.

Soruları ve Zorlukları Hafife Almak

İletişim kurmak bir al-ver egzersizidir. Pek çok kişi sadece sunuma odaklanma hatasına düşer ve yöneticiden gelebilecek olası soru, itiraz veya zorlukları göz ardı eder. Kapsamlı bir hazırlık yaptığınızı göstermek için yöneticinizin sorularını önceden tahmin edin ve yanıtlarınızı hazır bulundurun. Bu sadece güven inşa etmekle kalmaz, aynı zamanda bir durumu bütünsel ve çözüm odaklı bir perspektiften görebilme yeteneğinizi de gösterir – yani alternatif bakış açılarının buna meydan okuyabileceği anlayışıyla kesin bir görüşe sahip olduğunuzu.

C-Suit yöneticilerle iletişim kurmaya çalışırken yapılan en yaygın hataları akılda tutarak, iletişimin etkili ve kasıtlı olmasını sağlayacak birkaç yöntem vardır.

Hazırlanmamak

Hazırlık çok önemlidir. Mark Twain’in iyi bilinen bir sözü vardır: “Size uzun bir not yazdığım için üzgünüm, kısa bir not yazmaya vaktim olmadı.” Etkili iletişim zaman, düşünce ve odaklanma gerektirir. Bu, ayrıntı filtrelemenin, bir fikir edinmenin ve zorlukları öngörmenin önemini kapsar. Bu şekilde konuşmanın istenmeyen bir yöne gitmesini önlemek mümkündür. Doğru hazırlık, başarılı bir sonuç için esastır.

İstek Yerine İhtiyaca Odaklanmak

Herhangi bir iletişim aracını hazırlarken odaklanılması gereken iki temel alan vardır: yöneticinin bilmesi gerekenler ve çalışanın yöneticinin bilmesini istedikleri. İkisi arasında hissedilir bir fark vardır.

Yöneticilerin gerçekleri bilmeleri gerekir, genellikle iyi bir önlem için üç ana noktadan fazlası olmamalıdır. Bu gerçeklerin tanımlanmasının ötesinde, doğrudan ve kısa ve öz bir şekilde iletilmeleri gerekir.

Çalışanın bilmesini istediği şey ise çok farklıdır. Bunlar, sözsüz olarak iletmek isteyebileceğimiz soyut şeylerdir. Bunlar “Ben etkili bir liderim.” gibi şeyler olabilir, hatta istenen sonuçla ilgili ince imalarda bulunmak da olabilir. Bu, iletişimimizi çerçeveleyebileceğimiz nüanstır, böylece mesajı iletirken mümkün olduğunca çok fayda sağlayabiliriz.

Her gün bütün gün iletişim kurarız, bu o kadar doğuştan gelen bir uygulamadır ki ince ayar yapma fırsatlarını görmezden geliriz. Üst düzey yöneticilerle iletişim kurarken yapılması ve yapılmaması gerekenlere zaman ve enerji ayırmak size değerli, güvenilir ve bilgili biri ve potansiyel olarak geleceğin lideri olarak görülme şansı sağlar. Hazırlanın, gereksiz ayrıntıları bir kenara bırakın, bir duruş sergileyin ve zorlukları önceden tahmin edin. Bunu yapmak kurum içinde büyümenizi, terfi etmenizi ve başarılı olmanızı hızlandıracaktır.

Etiketler