Yeni Pişirme Teknolojisi Enerji Tüketimini Azaltıyor

Evinde akıllı enerji sayacı olan herkesin bildiği gibi, fırında veya ocakta geleneksel yemek pişirmek çok fazla enerji harcar. Mikrodalga ile pişirme ise daha hızlı ve ucuz olsa da, yiyecekleri kızartamaz, bu da onu birçok yemek için uygunsuz hale getirir. Ancak artık yeni bir seçenek var: On2Cook.

Shark Tank’ta yer alan On2Cook, doğrudan gaz ısısı ve mikrodalgalarla pişirmeyi bir araya getiriyor, geleneksel pişirme yöntemleriyle harcanan zamandan yüzde 70’e kadar tasarruf sağlıyor, aynı zamanda yemeğe lezzet katmak için kızartma ve kavurmaya da izin veriyor. Masa üstü cihaz, geleneksel bir mikrodalga ile yaklaşık aynı alanı kaplıyor ve ayrıca her kullanıcının pişirme şekline uyum sağlayabilen yapay zeka destekli tarifler içeren bir abonelik uygulaması ile birlikte geliyor.

Zaman ve enerji tasarrufuna ek olarak şirket, On2Cook’ta pişirilen yiyeceklerin, sadece mikrodalgada pişirilenlerden farklı olarak renk, doku ve kıvamı korurken suda çözünen besin maddelerini de muhafaza ettiğine dikkat çekiyor. Şirket kısa bir süre önce yatırımcı Dr. Mayur Desai liderliğinde ve Nirbhay Gandh’ın katılımıyla 2 milyon doların (yaklaşık 1,93 milyon €) üzerinde çekirdek sermaye sağladı. Marka diğer stratejik yatırımcılarla da görüşmelerini sürdürüyor.

On2Cook’un kurucusu ve CEO’su Sanandan Sudhir’e göre “Cihaz, yiyeceklere dışarıdan indüksiyon veya alevle, içeriden ise mikrodalgalarla etki eden kombine pişirme teknolojisi üzerinde çalışıyor. Gıda endüstrisinde çığır açmak üzere tasarlanan ürün, hem ev hem de ticari mutfaklarda yüzde 70’e varan zaman ve yüzde 50’ye varan enerji tasarrufu sağlamaya yardımcı olmak üzere tasarlandı.”

İnsanların yemek pişirirken zamandan ve paradan tasarruf etmelerine yardımcı olmak karbon emisyonlarını, maliyetleri ve hatta hava kirliliğini azaltmak için hayati önem taşıyor. 

Etiketler