Apple, Bazı Uygulama İçi Ödeme Kurallarını Gevşeterek App Store Yönergelerini Revize Ediyor

Apple, geçtiğimiz günlerde App Store inceleme yönergelerinin bazılarını revize etti. Buna göre Apple, yayın yapan oyun servislerinin, çevrimiçi derslerin ve geliştiricilerin uygulama içi satın alım sistemini kullanmak zorunda olduğu durumların (ki Apple bunun için %30 komisyon alıyordu) önündeki kısıtları esnetiyor.

Şirketin bu kararı, geliştiricilerin App Store’un politikalarından şikayetçi olmasının, Microsoft ve Google gibi rakiplerin Apple’ın kuralları yüzünden canlı yayın yapılan oyun platformlarını iPhone’da piyasaya sürmemelerinin ardından geldi.

Apple’ın uygulamaların içinde bulunan yasaklı uygulama katalogları var, ancak geçtiğimiz günlerde açıklanana göre Apple, canlı yayın yapan şirketlerin bu katalog uygulamalarını yaratmalarına izin verecek. Yine de katalogdaki her oyun kendi bağımsız uygulamasını oluşturmak ve Apple’ın uygulama içi ödeme sistemini kullanmak durumunda.

Diğer kural değişikliği ödeme sistemiyle ilgili; daha önce bire bir verilen çevrimiçi dersler Apple’ın ödeme sistemini kullanmak zorundaydı, şimdi ise bu ödemeler Apple’ın ödeme sisteminin dışında da yapılabilecek. Bire bir olmayan grup dersleri ise Apple’ın ödeme sistemini kullanmaya devam edecek. Bu değişiklik, New York Times’ın, kullanıcıların spor salonlarında yüz yüze randevu almalarına yardımcı olan ClassPass’ın Apple ücretlerine tabi olduğunu haber yapmasından sonra geldi.

Yeni kurallar, profesyonel veri tabanı gibi iş uygulamalarının şirketlere satış yaparken Apple’ın ödeme sistemini atlayabilmelerini sağlıyor; ancak bireylere veya ailelere yapılan satışlar için şirketler hala Apple’ın ödeme sistemini kullanmak zorunda. Apple ayrıca, e-posta veya bulut depolama hizmetleri gibi, uygulama dışındaki ücretli bir hizmete bağlanan ücretsiz bağımsız uygulamaların, “uygulamanın içinde satın alma olmaması veya uygulama dışında satın alma için harekete geçirme çağrılarının (calls to action) olmaması koşuluyla” ödeme sistemini kullanmasına gerek olmadığını söyledi.

Bu değişiklikler ücretli email servisi Hey’in App Store’daki ücretsiz yardımcı uygulamasının Apple tarafından reddedilmesini açıkça eleştirmesinin ardından geldi.

Etiketler