ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), “Zoom Video” Sanıldığı İçin “Zoom Technologies” Hissesinin Alım Satımını Durdurdu

Amerika Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), COVID-19 nedeniyle aşırı bir fiyat artışı yaşayan “Zoom Video” ile karıştırılması sebebiyle “Zoom Technologies” hisselerinin alım satımını geçtiğimiz Perşembe günü askıya aldı. Alım satım 9 Nisan’da tekrar başlayacak.

Video konferans hizmetleri sağlayan ve “ZM” koduyla işlem gören Zoom Video, koronavirüs pandemisi nedeniyle uzaktan çalışmaya geçiş yapan birçok işletme için önemli bir araç haline geldi. Bu sebeple, geçtiğimiz yıl halka arzı gerçekleşen şirketin bu yıl içerisinde kullanıcı sayısında büyük bir artış görüldü ve koronavirüs sebebiyle düşüş yaşayan piyasada hisse fiyatı %112’den fazla yükseldi. Şirketin şu anki piyasa değeri 40 milyar dolar.

Bununla birlikte, “ZOOM” koduyla işlem gören ve çok daha küçük bir şirket olan Zoom Technologies de yatırımcılar tarafından yükseltilmiş durumda. Hisse senedi fiyatı bu ay %50’den fazla ve bu yıl %900’den fazla arttı. SEC, bu şirketin 2015 yılından bu yana finansal bilgiler paylaşmadığını açıkladı.

SEC’den gelen açıklama şu şekilde: “Komisyon, 2015’ten itibaren finansal durumu ve varsa faaliyetleri hakkında şirket tarafından herhangi bir kamu açıklamasının bulunmaması sebebiyle, ZOOM ile ilgili kamuya açık bilgilerin yeterliliği ve doğruluğuna ilişkin endişelerin yanı sıra; iletişim hizmetleri sunan, NASDAQ listesinde yer alan ve devam eden COVID-19 salgını sırasında hisse fiyatında artış görülen bir başka şirketin hisse senediyle karıştırılmasına ilişkin endişeler nedeniyle ZOOM’un menkul kıymetleri alım satımını geçici olarak askıya aldı.

Etiketler