Kes – Kopyala – Yapıştır İşlemlerinin Mucidi Bilgisayar Bilimcisi Larry Tesler Geçtiğimiz Günlerde 74 Yaşında Hayata Veda Etti

Tesler, 1960’ların başında, insanların çoğunun bilgisayarlara erişemediği bir zamanda Silikon Vadisi’nde çalışmaya başladı.

“Kes”, “kopyala” ve “yapıştır” komutlarını içeren yenilikleri sayesinde kişisel bilgisayarın öğrenimini ve kullanımını basitleştirdi.

Tesler’in kariyerinin bir bölümünü geçirdiği Xerox, kendisini şu tweet’iyle onurlandırdı: “Eski Xerox araştırmacısı Larry Tesler ’Kes / kopyala – yapıştır’, ‘bul ve değiştir’ ve daha fazlasının mucidi. Onun devrimci fikirleri sayesinde iş gününüz daha kolay.”

Tesler, 1945’te New York, Bronx’ta doğdu ve Kaliforniya’daki Stanford Üniversitesi’nde okudu.

Mezun olduktan sonra kullanıcı arayüzü tasarımı konusunda uzmanlaştı; yani bilgisayar sistemlerini daha kullanıcı dostu hale getirdi.

Uzun kariyeri boyunca birçok büyük teknoloji firmasında çalıştı. Kariyerine, Steve Jobs onu Apple için kapmadan önce 17 yılını geçirdiği ve baş bilim insanı pozisyonuna yükseldiği Xerox Palo Alto Araştırma Merkezi’nde (PARC) başladı.

Apple’dan ayrıldıktan sonra bir eğitim startup’ı kurdu, Amazon ve Yahoo’da kısa süreli çalıştı.

2012’de Silikon Vadisi BBC’ye verdiği röportajda: “Neredeyse bir geçiş aşaması var – biraz para kazandıktan sonra sadece emekli olmuyorsun; zamanını diğer şirketlere finansman için harcıyorsun. Öğrendiklerinizi gelecek nesillerle paylaşabilmenin çok güçlü bir heyecan unsuru var.” dedi.

“Karşı Kültür Vizyonu”

Muhtemelen Tesler’in en ünlü yeniliği olan kesme ve yapıştırma komutunun, insanların basılı metinlerin bölümlerini fiziksel olarak kesip başka bir yere yapıştırdığı eski düzenleme yöntemine dayandığı bildirildi.

Komut, 1983 yılında Apple’ın Lisa bilgisayarındaki yazılımına ve ertesi yıl piyasaya sürülen orijinal Macintosh’a dahil edildi.

Tesler’in en sağlam inançlarından biri, bilgisayar sistemlerinin o sırada yazılım tasarımında yaygın olan “modları” kullanmayı bırakması gerektiğiydi.

Modlar, kullanıcıların yazılım ve uygulamalardaki işlevler arasında geçiş yapmalarına izin veriyor; ancak bilgisayarları hem zaman alıcı hem de karmaşık hale getiriyor.

Bu inancı o kadar güçlüydü ki, Tesler’in web sitesi “nomodes.com”, Twitter adı “@nomodes” ve hatta arabasının plakası bile “No Modes” olarak seçilmişti.

Silikon Vadisi’nin Bilgisayar Tarih Müzesi, Tesler’in “bilgisayar bilimi eğitimini, bilgisayarların herkes için olması gereken bir karşı kültür vizyonuyla birleştirdiğini” söyledi.

Etiketler