Amazon, Manhattan’da Kitabevi Açıyor

Amazon bu yıl büyümeye hazırlanıyor. Şirket, Chicago ve Boston’ın banliyösü Dedham’da kitabevi açmayı planladığını açıkladığı 2016 duyurularından sonra üç yeni mağaza daha duyurdu: yine Boston yakınlarında olan Lynnfield’da; New York’un hemen dışında kalan Paramus’ta; ve Manhattan, Columbus Circle’daki Time Warner Center’da.

Daha önce Amazon; Seattle, San Diego ve Portland’da kitabevleri açmış olduğu için eklenecek beş mağaza ile birlikte Amazon’un toplam mağaza sayısı sekize ulaşacak.

Geçtiğimiz sonbaharda Chicago ve Boston mağazaları hakkındaki haber bağımsız kitapçılar tarafından hoş karşılanmamıştı ve New York’taki bağımsız kitapçılar da bu rekabetin gelişiyle mutsuz olacaklarından emin.  Ancak Seattle mağazasının açılmasının yoğun eleştirilere yol açması satıcıları memnun etmeli. Muhtemelen sürekli müşteri olmaya devam edecek bağımsızlara sadık güçlü bir kesim bulunuyor. Ayrıca kitabevleri tüm kitapları kapakları dışa bakacak şekilde sergilediği için bazıları mağazaların bağımsız kitapçılarla aynı kapasiteye sahip olmadığını savunuyor.

Sonuç olarak yerliler arasındaki marka sadakatini güçlendirmek bağımsızlara bağlı olacak. Sıklıkla bağımsızlar için bir düşman olarak görülen Barnes & Noble, Amazon ile artan rekabetle mücadele etmek için “konsept mağazalar” açmakta.  Bu yerlerin başarısına bağlı olarak bağımsızlar da aynı şeyi yapmayı düşünebilir.

Etiketler