Samsung’un Startup Ruhunu Yakalama Çabası Görülmeye Değer

Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi olan Samsung, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, startup yapısına benzeyen kurumsal bir kültür yaratmayı planladığını, deyim yerindeyse daha ‘tetikte’ olma yolunda ilerleyeceğini açıkladı.

Samsung’un üst düzey yöneticileri, tepeden aşağı yönetim kültüründen uzaklaşarak, açık diyalog fırsatı sunan bir şirket kültürünü benimseyeceklerine dair bir belge imzayalacak.

Firma aynı zamanda personel hiyerarşisindeki seviyeleri azaltarak, işletmedeki departman müdürleri ile çalışanların daha sık sohbet edebileceği bir ortam yaratmayı planlıyor.

Yaptıkları açıklamada, yetkililer şunları söyledi: “İç yapımızı yenilemeyi, bir startup firması kadar hızlı harekete geçmeyi ve açık iletişim ile birlikte devamlılık gösteren bir inovasyon sürecine ulaşmayı hedefliyoruz.”

Akıllı telefon satışlarından gelen ani kar düşüşü ve büyümeyi tetikleyecek yeni ürünlerin yoksunluğundan dolayı özellikle son dönemlerde zarar gören Samsung, adeta askeri düzeni andıran çalışma yapısını değiştirmek için uzun süredir baskı altında.

Çalışanlardan bazıları, global olarak 300.000’i aşkın çalışana sahip olan Samsung gibi köklü bir şirketin kendini yenilemesinin çok zor olacağı inancında. Analistler ise Samsung’un, çalışma tarzını ve işletme yöntemlerini değiştirerek, seri uygulamalı donanım avantajını kaybetme riski ile karşı karşıya kalacağını iddia ediyor.

Samsung’un değişmeye dair son yıllarda attığı adımlar arasında esnek çalışma saatleri, daha rahat bir kıyafet yönetmeliği ve çalışanların mesai sonrası etkinliklere katılmalarındaki zorunlulukların hafifletilmesi gibi çabalar var.

Samsung bununla birlikte gereksiz iç toplantıları azaltacağı ve raporlama sürecini daha basit hale getireceği bilgisini vererek, verimliliği artırmayı ve çalışanlarına “kazanan ruhu” aşılamayı amaçladığını belirtiyor. Şirket aynı zamanda çalışanların aileleriyle daha fazla vakit geçirebilmeleri için hafta sonu mesailerini ve hafta içi günlerde mesaiye kaldıkları saatleri de azaltmayı planlıyor.

Etiketler