Spotify DJ’lere Alternatif Oluyor

Oynatma listeleri partilerde kullanışlı olabilir. Fakat gerçek bir DJ’in yerini hiç bir zaman tutamaz. Spotify yeni özelliği ile bu konuda yeni bir çığır açacağını düşünüyor.

Spotify, iOS ve Android uygulamaları için yeni bir “parti” modu piyasaya sürdü. Bu özellik, derlenmiş oynatma listelerini, ruh hali seçici ile birleştiriyor. Buna ek olarak, müzik endüstrisinin tanınmış ismi Diplo ile çalışılarak, 120 şarkılık bir oynatma listesi de yaratıldı.

Çarşamba günü piyasaya sürülen Spotify Party, tıpkı gerçek bir DJ gibi şarkılar arasındaki geçişleri yumuşak şekilde yapabilen oynatma listeleri barındırıyor. Ruh hali seçme özelliği, geçişleri partinin havasına uygun şekle sokmaya yarıyor ve böylelikle gerçek DJ performansına yakınlaşma sağlıyor.

Hazır gelen oynatma listeleri Spotify çalışanları tarafından belirlenmiş olsa da, oynatma sırası özelliği ile bu listeye şarkı eklemek ve çıkarmak mümkün oluyor.

Spotify, insanların bir araya gelme nedenine uygun hazırlanmış özel oynatma listelerini önceden beri barındırıyordu. Ancak bunların hiçbiri gerçek bir DJ’in içinden geldiği şekilde ortaya koyacağı performansın yerini tutmuyordu. Gerçek bir DJ tutmanın pahalı olması ve katılımcıların sıradan bir bilgisayarın devrede olmasını istememeleri öne çıkan konulardı.

İyi bir DJ, katılımcıların o anki ruh halini okur, müzik seçimini ve geçişleri buna göre ayarlar. Spotify Party, bugün için gerçek bir DJ’e alternatif olmaya en yakın teknoloji. Bilgiyarların bilinç sahibi olacağı güne kadar da bu şekilde kalabilir.

Spotify, Party özelliği ile, sunduğu hizmetlere daha fazla insan unsuru katmaya çalışıyor. Müzik endüstrisinde var olan diğer şirketler de bunun yollarını arıyor. Apple Music’in piyasaya sürülmesi sırasında Apple’ın üst düzey yöneticisi Eddy Cue’nun dediği gibi, on-demand kütüphaneler çok yaygın bulunabiliyor. Önemli olan ve farklılaşmayı sağlayan ise kullanıcı ile kurulan kişisel bağ.

Apple Music; insan unsurunu, derlenmiş oynatma listeleri ve gerçek DJ ve müzik endüstrisinin tanınmış kişilerinin görev yaptığı “Beats 1” radyo kanalı ile katmaya çalışıyor. Spotify, Apple Music’in piyasaya çıkışına, kendi derlenmiş oynatma listeleri ve Nike+ Running uygulaması entegrasyonu ile yanıt vermişti.

Spotify Party, Çarşamba günü dolaşıma çıktı ve tüm dünyada uygulama dükkanlarında yaygınlaşma süreci başladı. Bu özellik hem ücretsiz hem de premium kullanıcılar tarafından kullanılabilecek.

Etiketler